• با این روشها لاغر نشوید ، چون میمیرید !
با این روشها لاغر نشوید ، چون میمیرید !
1395/01/18 - 13:04:06 // سبک زندگی // 0 نظر // 1329 بازدید

لاغری و کاهش وزن با برخی از روش ها برای بدن تان بسیار خطرناک است. اگر شما هم قصد لاغر شدن دارید مراقب باشید سمت این روش های لاغری نروید.

با این روشها لاغر نشوید ، چون میمیرید !

لاغری و کاهش وزن با برخی از روش ها برای بدن تان بسیار خطرناک است. اگر شما هم قصد لاغر شدن دارید مراقب باشید سمت این روش های لاغری نروید.

رژیم های لاغری خطرناک را فراموش کنید

برای لاغر شدن و کاهش وزن راه های زیادی سر راه افراد قرار دارد که معمولا افراد تمایل دارند ساده ترین راه را برای لاغری انتخاب کنند که اغلب اشتباه ترین راه ممکن است. دنبال کردن چنین روش های نادرستی شاید در کوتاه مدت آثار مثبتی بجا بگذارد، ولی به طور قطع اثرات منفی آن بسیار بیشتر خواهد بود و بدن را دچار مشکل می کند. یک رژیم نادرست شاید مدت زمان بیشتری وقت برای لاغر شدن نیاز باشد، ولی به طور اصولی و روی برنامه پیش رفته اید.

رژیم لاغری بدون کالری

بدن به طور طبیعی به چربی نیاز دارد، علاوه بر این، چربی های سالم در بدن به سوزاندن چربی کمک می کند. اما متأسفانه بسیاری از رژیم هایی که متخصصان تغذیه تجویز می کنند یا افراد به طور خودسرانه پیش می گیرند، فاقد کالری هستند و باعث می شود افراد از شیرین کننده های مصنوعی مضر برای کاهش وزن استفاده کنند. نوشیدنی های رژیمی هم از جمله موادی هستند که باعث اضافه وزن می شود.

لاغری با قرص های لاغری

معمولا بیشتر افراد با قرص های لاغری آشنایی دارند و برخی از آنها اثرات معجزه آسایی دارند، ولی غافل از این که عوارض بجا مانده از این قرص ها می تواند تا مدت ها و حتی تا سال ها برای بدن ضرر داشته باشد. عده ای به بهانه لاغر شدن از برخی مواد مخدر استفاده می کنند ولی این قبیل مواد به قلب و مغز آسیب های جبران ناپذیری را وارد می آورد. مکمل هایی در بازار وجود دارد که به چربی سوزی بیشتر کمک می کند، ولی مصرف آنها باید با ورزش و تغذیه سالم همراه باشد.

رژیم های غذایی امروزی برای لاغری

آمریکا چاق ترین کشور کره زمین است و از این رو، سالانه حدود ۴۵ میلیون آمریکایی بین یک تا ۲ میلیارد دلار صرف برنامه های کاهش وزن و رژیم غذایی می کنند. پیروی نکردن از رژیم غذایی متعادل نه تنها به کاهش وزن کمک نمی کند، بلکه مانع از کاهش وزن می شود.

حذف وعده های غذایی برای لاغر شدن

حذف یکی از وعده های غذایی اصلی، از معمول ترین روش هایی است که افراد برای لاغر شدن در پیش می گیرند که یکی از مضرترین راهکارهای کاهش وزن است. متابولیسم بدن بعد از غذا خوردن افزایش می یابد و اگر یکی از وعده های غذایی را از رژیم غذایی روزانه حذف کنید، برخلاف تصور عامه مردم، متابولیسم کاهش می یابد و به افزایش وزن منجر می شود. گرسنگی دادن به خود و حذف یکی از وعده های اصلی اثر بسیار نامطلوبی بجا می گذارد و کاهش وزن را با شکست مواجه می کند.

استفاده از مسهل ها برای لاغر شدن

استفاده بیش از حد از داروهای مسهل در قالب قرص، پودر و شیاف یکی از راهکارهایی است که به تازگی شیوع پیدا کرده، ولی پزشکان بر این باورند که مصرف مکرر این داروها سیستم هاضمه را ضعیف می کند که می تواند عوارض شکمی را ایجاد کند.

سیگار کشیدن

یکی دیگر از روش هایی که مانع از گرسنگی می شود، سیگار کشیدن است. سیگار کشیدن، سیگنال هایی را به مغز ارسال می کند که سرعت سوخت و ساز را افزایش داده و در نتیجه مانع از گرسنگی می شود. سیگاری هایی که سال هاست این عادت را دارند، می توانند راحت تر و بدون احساس گرسنگی زیاد، یکی از وعده های غذایی را حذف کنند.

با وجود این، چنین روشی می تواند آسیب های دراز مدتی را روی بدن بجا بگذارد و به مرور بدن را مستعد ابتلا به بیماری هایی چون سرطان و دیگر عفونت ها می کند.

ورزش بیش از حد برای لاغر شدن

اگر بدنتان دچار سوء تغذیه شده، ورزش بیش از حد به منظور کاهش وزن می تواند برای بدن مضر باشد. یک برنامه ورزشی ۲۰ دقیقه ای، هفته ای ۳ تا ۵ بار برای کاهش وزن مناسب است. در واقع، ورزش و رعایت یک رژیم سالم تغذیه ای مکمل هم هستند و راحت تر می توانند وزن را کاهش دهند. کاهش وزن مستلزم تغییر در سبک زندگی است که به تغذیه سالم و ورزش منظم وابسته است.

نخوردن پروتئین کافی برای لاغر شدن

مصرف نکردن پروتئین کافی در رژیم غذایی روزانه، کاهش حجم ماهیچه ها را به دنبال دارد. محققان معتقدند که مصرف مواد پروتئینی به مقدار بالا، در کاهش چربی بدن از جمله چربی های شکمی مؤثر است و مانع از گرسنگی های مداوم می شود. مصرف پروتئین در رژیم غذایی به کاهش وزن کمک می کند و در صورت ورزش کردن، تأثیر بیشتری را نیز به جا می گذارد. پزشکان توصیه می کنند که افراد باید ۳۰ درصد رژیم غذایی روزانه را به پروتئین ها اختصاص دهند ، به طوری که هر نفر، روزانه به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، باید بین یک تا یک و نیم گرم پروتئین مصرف کند.

آیا با جراحی می توان لاغر شد ؟

تصور کنید که همه راه ها را برای کاهش وزن امتحان کرده اید و هیچ دری نمانده که نزده باشید جز جراحی. در این صورت دنبال چه اطلاعاتی می گردید تا مطمئن شوید که این جراحی به درد شما می خورد و می تواند شما را به اندازه ای که لازم است، لاغر کند؟

تصور کنید که همه راه ها را برای کاهش وزن امتحان کرده اید و هیچ دری نمانده که نزده باشید جز جراحی. در این صورت دنبال چه اطلاعاتی می گردید تا مطمئن شوید که این جراحی به درد شما می خورد و می تواند شما را به اندازه ای که لازم است، لاغر کند؟

اگر بخواهید در خصوص عوارض و شرایط عمل بیشتر بدانید، سراغ چه کسی می روید؟ جراحی که تعداد زیادی عمل در این حوزه انجام داده و بر اساس تجربه می داند که کدام روش به درد کدام نوع چاقی و چه فردی می خورد و چطور می شود شرایط را برای رسیدن به حداکثر کاهش وزن مدیریت کرد؟

عضو هیئت علمی دانشگاه که در آخرین کنگره های جهانی شرکت می کند و آخرین اطلاعات و اخبار را در حوزه چاقی در اختیار دارد؟ ما با توجه به این شاخص ها سراغ دکتر علیرضا خلج، متخصص جراحی عمومی، فلوشیپ جراحی لاپارآسکویی پیشرفته و چاقی و دانشیار دانشگاه رفته ایم. او تاکنون بیش از ۳۰۰۰ جراحی چاقی در ایران انجام داده و جزو خوشنام ترین متخصصان این عرصه است.

در ادامه می توانید بیشتر سوالاتی را که ممکن است در خصوص نوعی جراحی چاقی موسوم به «اسلیو» در ذهن تان هست، از زبان دکتر خلج، جراح برتر چاقی ایران به انتخاب شورای عالیه اعتباربخشی جراحی چاقی اروپا و فدراسیون بین المللی جراحی متابولیک بخوانید و ببینید آیا این عمل به درد شما می خورد یا خیر؟

جراحی اسلیو (SLEEVE) چه تغییری روی دستگاه گوارش ایجاد می کند که باعث کاهش وزن می شود؟

امروزه، جراحی های چاقی برای درمان چاقی مفرط و عوارض آن به دلیل نتیجه دهی بسیار خوب و عوارض کم، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در بین این جراحی ها، جراحی اسلیو معده جزو محبوب ترین جراحی های چاقی در سراسر دنیاست. جراحی اسلیو نوعی از جراحی چاقی است که در آن کاهش قابل توجه ظرفیت معده و ایجاد یک محدودیت اجباری و فیزیولوژیک در میزان غذای مصرفی فرد صورت می گیرد. در این نوع جراحی ۸۰ درصد از بخش قابل ارتجاع معده شامل قسمتی از معده که هورمون گرلین (GHERLIN؛ هورمونی که نقش بسزایی در ایجاد اشتها دارد یا همان هورمون گرسنگی) ترشح می کند از معده جدا شده و قسمت باقی مانده معده با نخ های تیتانیومی مخصوص و به کمک یک دستگاه ویژه جوش می خورد.

بیماران بعد از عمل جراحی به دلیل کوچک شدن قابل توجه معده و حذف هورمون گرلین به صورت فیزیولوژیک، تمایل بسیار کمی به مصرف خوراکی داشته و حتی در صورت تمایل، توان مصرف بیش از حد خوراکی را ندارند. این محدودیت با تغییراتی نامحسوس تا پایان عمر باقی می ماند و جراحی در یک سال اول باعث کاهش وزن قابل توجه فرد شده و در ادامه این کاهش وزن را به همین صورت نگه می دارد.

جراحی اسلیو به درد چه کسانی می خورد؟

انتخاب تکنیک عمل جراحی توسط تیم پزشکی و بر اساس مشاوره های قبل از عمل، معاینه ها و بررسی سبک زندگی شما پیش از عمل انتخاب می شود اما به طور کلی در افرادی که ریزه خواری شدید و اجتناب ناپذیر، وزن های بسیار بالا (بالای ۱۵۰ تا ۱۶۰ کیلو) و بیماری های متابولیک خاص و طولانی مثل دیابت دارند، اسلیو گزینه اول جراحی نیست.

با اسلیو چقدر وزن کم می کنیم؟

انتظار این است که با انجام عمل جراحی اسلیو که فرد بین ۷۰ تا ۹۰ درصد اضافه وزن خود را طی ۱۸ ماه یا به طور متوسط حداکثر ۴۵ کیلوگرم را طی مدت ۱۸ ماه از دست بدهد.

آیا اسلیو عوارض دارد؟

بعضی از عوارض عمل جراحی اسلیو مانند بسیاری از عمل های جراحی دیگر است مانند عفونت محل زخم، حساسیت به نخ بخیه و ... که این عوارض ممکن است در هر عمل دیگری هم که لزوما ربطی به دستگاه گوارش یا چاقی ندارد، اتفاق بیفتد. البته این موارد با توجه به شیوه لاپاراسکوپیک و کوچک بودن محل برش ها احتمال بروز کمتری دارند و در صورت بروز نیز شدت عارضه خفیف تر خواهد بود.

عوارض دیگر مانند آمبولی، خونریزی و لیک یا نشت از محل جراحی تا حدودی قابل پیشگیری بوده و مختص اسلیو نیست و تا حدود زیادی هم به انجام مشاوره های قبل از عمل و وضعیت و میزان تحرک خود بیمار بستگی دارد.

اسلیو باعث افزایش احتمال سرطان معده می شود؟

خیر، جراحی اسلیو به خودی خود باعث ایجاد یا پیشرفت سرطان معده نمی شود مگر اینکه فرد پیش از جراحی اسلیو، ضایعه سرطانی در معده یا عامل مستعد کننده دیگری داشته که پس از عمل نیز تشخیص داده نشده باقی بماند و به پیشرفت خود ادامه دهد. علاوه بر این، اسلیو به دلیل کاهش قابل توجه وزن باعث پیشگیری از بروز خیلی از سرطان ها از جمله سرطان تخمدان نیز می شود.

اگر عمل اسلیو را انجام دهیم، در صورت لزوم دیگر امکان آندوسکوپی از معده را نخواهیم داشت؟

خیر، بعد از عمل اسلیو با توجه به عدم تغییر جدی در مسیر گوارشی و صرفا کوچک شدن قابل توجه معده، آندوسکوپی مانند حالت عادی امکانپذیر خواهد بود و هیچ نگرانی خاصی در این زمینه وجود ندارد.

بعد از اسلیو معده دوباره گشاد می شود؟

بعد از جراحی اسلیو به مرور زمان در صورت عدم رعایت نکات تغذیه ای، امکان ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش حجم معده وجود دارد که با توجه به کاهش ۸۰ درصدی حجم حین عمل، این تغییر بسیار ناچیز است.

ممکن است با عمل اسلیو هم وزن کم نکنم؟

در هر صورت پس از جراحی اسلیو مقدار قابل توجهی کاهش وزن خواهید داشت ولی اینکه کاهش وزن به مقدار دلخواه باشد یا نه بستگی به همکاری شما با پزشک خود طی پیگیری های پس از جراحی دارد.

بعد از اسلیو باز هم باید رژیم بگیرم؟

خیر، بعد از انجام عمل جراحی اسلیو، بدن شما به صورت خودکار میل بیش از اندازه نسبت به خوردن خوراکی های مختلف نخواهد داشت و فقط کافی است این رژیم غذایی خود را تا سال های پس از عمل حفظ کنید. اگرچه بعد از جراحی اسلیو، کیفیت و نوع غذاهای مصرفی شما باید توسط تیم پزشکی با توجه به توانایی محدودتان در مصرف خوراکی ها به دقت تنظیم شود و در صورتی که این تناسب و تنوع توصیه شده رعایت نشود و فرد شروع به مصرف غذاهای قندی کندی ا رو به ریزه خواری بیاورد، احتمال کاهش وزن با سرعت کم یا افزایش تدریجی وزن و ایجاد ضعف در بلندمدت بالا می رود.

آیا بعد از جراحی اسلیو تا پایان عمر موقع غذا خوردن تهوع دارم؟

علائمی مانند تهوع، سوزش معده، استفراغ و درد در ناحیه معده در دوره ای کوتاه (یک تا سه ماه) پس از عمل در افراد مختلف به میزان مختلف قابل مشاهده است. همانطور که گفته شد این علامت ها در یک دوره کوتاه پس از عمل وجود داشته و پس از مدتی رفع می شوند. پس از انجام عمل جراحی باید رژیم های غذایی خاصی از حیث نوع و کیفیت غذاها در هر هفته پس از عمل توسط تیم پیگیری پس از جراحی برای شما تجویز شود.

در صورت اجرای درست این برنامه غذایی، عوارض گوارشی پس از عمل در حداقل مقدار خواهد بود. مثلا در دو هفته اول پس از جراحی به دلیل التهاب موضع عمل و سازگار نشدن دستگاه گوارش با جراحی، مصرف مایعات صاف شده و به مرور پس از آن مصرف غذاهای نرم شده و پوره ها، بهترین برنامه غذایی پس از عمل است. سپس تیم پیگیری پس از بررسی و معاینه شما، رژیم غذاهای جامد را به برنامه غذایی تان اضافه می کند.

بعد از اسلیو می توانم باردار شوم؟

بله، پس از کاهش وزن دلخواه و مناسب پس از عمل جراحی، امکان بارداری وجود دارد و این هدف طی یک سال و نیم پس از عمل محقق می شود؛ بنابراین به افرادی که قصد بارداری دارند توصیه می شود تا ۱۸ ماه پس از جراحی اسلیو اقدام به بارداری نکنند. اگر هم باردار شده اند بهتر است یک سال و نیم پس از زایمان صبر کرده و سپس اقدام به جراحی کنند.

اسلیو روی عملکرد جنسی اثر می گذارد؟

معمولا به دلیل کاهش وزن قابل توجه پس از جراحی اسلیو، به مرور عملکرد جنسی فرد بهبود پیدا می کند و توان و میل جنسی نیز بالاتر می رود. در افراد چاق سلول های چربی مقدار زیادی هورمون لپتین (LEPTIN) تشرح می کنند که در مقادیر زیاد باعث کاهش میل و توانایی جنسی می شود؛ بنابراین با کاهش بافت چربی و کاهش هورمون لپتین و افزایش بافت عضلانی و توانایی فیزیکی بدن، توانایی جنسی نیز افزایش می یابد مگر اینکه کاهش وزن پس از جراحی غیر استاندارد و بی کیفیت باشد، طوری که باعث ضعف عمومی بدن شود. در این حالت طبیعی است که میل و توان جنسی فرد کاهش پیدا می کند.

آیا بعد از جراحی اسلیو باید جراحی پلاستیک هم انجام شود؟

به دلیل کاهش وزن قابل توجه در مدت کوتاهی پس از جراحی، بافت پوست فرصت تطابق کامل با چربی های زیرین را نخواهد داشت. البته در صورت انجام ورزش های خاص که باید توسط تیم پیگیری به شما توصیه شود، قدرت تطابق بالا رفته و افتادگی های پوستی در نتیجه عدم تطابق به حداقل می رسد؛ بنابراین در صورتی که افتادگی های پوستی بیش از حد باشد، جراحی پلاستیک برای اصلاح آنها ضروری خواهد بود. همچنین در صورت مصرف نکردن به اندازه و کافی مایعات، افتادگی های پوستی پس از جراحی هم بیشتر می شود. البته بخشی از افتادگی ها در صورت نیاز با استفاده از تکنیک آر.اف به خوبی درمان می شود.

بعد از عمل باید مولتی ویتامین بخورم؟ اینطوری اشتهایم زیاد نمی شود؟

در بسیاری از افراد پس از جراحی اسلیو به خصوص در شش ماه اول بعد از عمل، به دلیل کاهش وزن قابل توجه نیاز به مصرف برخی مکمل ها و ویتامین ها وجود دارد و این اجتناب ناپذیر است.

مصرف داروهای مولتی ویتامین در افراد عادی می تواند افزایش مختصر اشتها را به دنبال داشته باشد ولی این افزایش میل در افرادی که تحت جراحی چاقی قرار گرفته اند، بسیار نامحسوس است، زیرا در این افراد کاهش ظرفیت و میل به غذا خوردن به قدری است که اثر مولتی ویتامین به چشم نمی آید.

ممکن است جراحی اسلیو بکنم و بمیرم؟!

احتمال مرگ و میر ناشی از این عمل بسیار کم بوده و کمتر از نیم درصد است و از این نظر تفاوتی میان اسلیو با سایر عمل ها وجود ندارد و در واقع این عدد، ریسک طبیعی جراحی ها است.

محمد جعفری فوتمی
معرفی نویسنده : محمد جعفری فوتمی

در کنار شما هستیم ، تا در اوقات فراغت خود بدور از استرس ها و مشکلات و خستگی ناشی از کار ، به آرامش برسید و لحظاتی شاد را بگذرانید و همچنین با نکاتی ساده مهارت های زندگی خود را بالا ببرید

امتیاز به مطلب
           
نظرات کاربران
ارسال نظر