• سلول‌های خورشیدی جدیدی که حتی در زیر باران هم الکتریسیته تولید می‌کنند
سلول‌های خورشیدی جدیدی که حتی در زیر باران هم الکتریسیته تولید می‌کنند
1395/01/23 - 10:36:38 // تکنولوژی و عکاسی // 0 نظر // 1040 بازدید

به‌تازگی یک مؤسسه‌ی چینی سلول‌های خورشیدی خاصی تولید کرده که حتی در شرایط بارانی می‌تواند الکتریسیته تولید کند.

سلول‌های خورشیدی جدیدی که حتی در زیر باران هم الکتریسیته تولید می‌کنند

به‌تازگی یک مؤسسه‌ی چینی سلول‌های خورشیدی خاصی تولید کرده که حتی در شرایط بارانی می‌تواند الکتریسیته تولید کند.

تابه‌حال تحقیقات بی‌شماری درزمینه‌ی کاربرد گرافین در تولید پنل‌های خورشیدی منتشرشده است. به‌تازگی تیمی از چین توانسته با بهره‌گیری از ویژگی‌های خاص این ماده، پنل‌های خورشیدی منحصربه‌فردی تولید کنند که می‌تواند در هر شرایط آب و هوایی خاصی الکتریسیته تولید کند. این پیشرفت جدید ازآن‌جهت اهمیت دارد که سلول‌های خورشیدی قبلی هرگز نمی‌توانستند در شرایط بارندگی الکتریسیته تولید کنند.

از میان ویژگی‌های منحصربه‌فرد گرافین می‌توان از ویژگی رسانایی فوق‌العاده‌ی آن به‌عنوان بهترین مشخصه یاد کرد که اجازه می‌دهد الکتریسیته به‌راحتی از روی سطح گرافین گذر کند. زمانی که گرافین در شرایط بارانی قرار می‌گیرد، با متصل کردن یون‌های مثبت و منفی با یکدیگر اقدام به تولید الکتریسیته می‌کند که به آن واکنش اسیدی لوویس گفته می‌شود. مؤسسه‌ی چینی Qunwei Tang با بهره‌گیری از همین ویژگی موجود در گرافین اقدام به تولید صفحه‌های خورشیدی‌ مخصوصی کرده‌اند که نه‌تنها در زیر تابش آفتاب، بلکه در شرایط بارانی نیز می‌تواند الکتریسیته تولید کند.

برخلاف آب خالص، آب باران دارای نمک‌ هست. خود نمک در خود یون‌های مثبت و منفی دارد. زمانی که آب باران با گرافین برخورد می‌کند، یون‌های مثبت موجود در آب باران با الکترون‌های سطح گرافین یک‌به‌یک به هم متصل می‌شوند. در این زمان مابین آب باران و گرافین یک دسته الکترون‌های دولایه به همراه یون‌های مثبت شارژ شده، یک‌شبه خازن را به وجود می‌آورند. اختلاف‌پتانسیل بین این دولایه آن‌قدر زیاد است که بتوان به کمک آن الکتریسیته تولید کرد.

 

آزمون ‌های آزمایشگاهی نیز همین موضوع را اثبات کرده‌اند. یک نمونه‌ی اولیه از این سلول خورشیدی حساس به رنگ در شرایط آزمایشگاهی توسط این مؤسسه‌ی چینی تولید شد که معلوم شد که در شرایط بارانی هم این پنل کار می‌کند. این سلول‌ها می‌توانند صدها میکرو ولت تولید کند. محققان بر این باورند که در آینده‌ای نزدیک سلولی تولید خواهند کرد که در تمامی شرایط آب و هوایی‌ الکتریسیته تولید کند.

با تولید سلول‌هایی که در تمامی شرایط آب و هوایی اقدام به تولید الکتریسیته می‌کنند دریچه‌ای نو به سمت انرژی‌های پاک گشوده می‌شود. به‌این‌ترتیب به‌زودی شاهد استفاده‌ی بیشتر از این پنل‌ها خواهیم بود. از طرفی ایلان ماسک اعتقاد دارد که تا چند سال بعد پنل‌های خورشیدی به بهترین منبع تولید الکتریسیته تبدیل خواهند شد.

محمد جعفری فوتمی
معرفی نویسنده : محمد جعفری فوتمی

در کنار شما هستیم ، تا در اوقات فراغت خود بدور از استرس ها و مشکلات و خستگی ناشی از کار ، به آرامش برسید و لحظاتی شاد را بگذرانید و همچنین با نکاتی ساده مهارت های زندگی خود را بالا ببرید

امتیاز به مطلب
           
نظرات کاربران
ارسال نظر