• نقد عکس جناب صالح صبحدل
نقد عکس جناب صالح صبحدل
1395/01/25 - 20:46:38 // نقد عکس و روانشناسی // 0 نظر // 1848 بازدید

در عکس اما بازی ظریفی نیز دیده می‌شود: باز بودن بند کفش‌ها. وقتی بیننده دچار آن احساسات قبلی شد، حال متوجه این مساله می‌شود که نوعی تناقض ایجاد می‌کند. و سوالی در ذهنش شکل می‌گیرد که چرا؟

چند ویژگی در عکس وجود دارد که آن را قابل توجه می‌نماید

- بازی نور و سایه. شاید یکی از مهم ترین ویژگی های عکس باشد که بیشترین تاثیر را نیز دارد.

- جایدهی عنصر اصلی در مرکز

-زاویه خاص نگاه به سوژه

این‌سه ویژگی ظاهری را که در کنار یکدیگر قرار دهیم، بخوبی علت فضاسازی عالی عکس مشخص می گردد. احساس احترام و ترس در برابر یک قدرت

حال دو ویژگی دیگر را نیز اضافه کنیم:

- پنهان شدن و در سایه قرار گرفتن صورت فرد. صورت افراد و یا نگاه افراد در عکس تاثیر زیادی دارد و پوشاندن یا پنهان‌کردنشان باید با دقت صورت گیرد. پنهان کردن معمولا همراه است با تاثیرات روان شناختی بر مخاطب. این که قسمتی از سوژه دیده نشود همواره برداشت مخاطب را دچار تلاطم می‌کند. حال اگر این پنهان سازی بر روی مهم‌ترین جزء ارتباط انسانی اِعمال شده باشد، تاثیرش به مراتب بیشتر خواهد شد.

این ويژگی روان‌شناختی، باعث تشدید آن احساس ترس در بند قبلی می‌گردد.

- در عکس اما بازی ظریفی نیز دیده می‌شود: باز بودن بند کفش‌ها. وقتی بیننده دچار آن احساسات قبلی شد، حال متوجه این مساله می‌شود که نوعی تناقض ایجاد می‌کند. و سوالی در ذهنش شکل می‌گیرد که چرا؟ هر جوابی که در ذهنش به این سوال دهد، نتیجه‌اش در جهتی مخالف احساس و ادراکات قبلی است. عمدی است؟ فراموش کرده؟ طنز است؟ صحنه سازی است؟ فرقی نمی‌کند. این بازی ذهنی است که عکس را و دیدنش را جذاب می‌کند.

- عکس فوق کاری است از دوست عزیز آقای صالح صبحدل. با آرزوی موفقیت برای ایشان.

منتقد : نعما م.روشن

محمد جعفری فوتمی
معرفی نویسنده : محمد جعفری فوتمی

در کنار شما هستیم ، تا در اوقات فراغت خود بدور از استرس ها و مشکلات و خستگی ناشی از کار ، به آرامش برسید و لحظاتی شاد را بگذرانید و همچنین با نکاتی ساده مهارت های زندگی خود را بالا ببرید

امتیاز به مطلب
           
نظرات کاربران
ارسال نظر