• نقد عکس جناب آقای میری
نقد عکس جناب آقای میری
1395/01/25 - 21:43:16 // نقد عکس و روانشناسی // 0 نظر // 1389 بازدید

عکس در نظر اول، مواجهه واقعیت و مجاز است. چیزی که واقعا رخ داده است در پیش زمینه و چیزی‌که تنها نمایی از آن دیده می‌شود در پس زمینه است. این مقابله واقعیت و مجاز، ذهن را درگیر می‌کند و عکس را برای بیننده گیرا.

۱ - عکس در نظر اول، مواجهه واقعیت و مجاز است. چیزی که واقعا رخ داده است در پیش زمینه و چیزی‌که تنها نمایی از آن دیده می‌شود در پس زمینه است. این مقابله واقعیت و مجاز، ذهن را درگیر می‌کند و عکس را برای بیننده گیرا. اما عکاس در زمینه اعوجاج واقعیت تبحر دارد. چیزی که در یک لحظه واقعیت به نظر می‌رسد، می‌تواند در نظری دیگر، اینگونه نباشد. تصویر نقاشی شده بر دیوار، خود یک واقعیت است و آن لحظه‌ای که در پیش زمینه دیده می‌شود تنها یک لحظه گذرا بوده است. در زمان حال، نه در زمان عکس، آن واقعیت و مجاز چگونه‌اند؟ کدام پایدار مانده و کدام گذرا؟

۲ - عکاس در زمینه ایجاد اثر سورئال نیز تبحر دارد. تعلق عکس به گذشته، خود به خود، عکس را سورئال می‌کند چه برسد به این عکس که با در کنار هم قرار دادن چیزهای دور از هم، یک نسخه نمایشی از جهان ساخته است. عکس و نقاشی آنقدر متفاوت هستند که در یک نمای تخت از آن دو و ایجاد نسخه‌ای که بیننده بتواند نه تفاوتها که شباهت‌ها را در آنها ببیند، حاصل کار را یک اثر سورئال کند.

۳ - نقل قولی از سونتاگ در کتاب درباره عکاسی که بی‌ربط به این عکس نیست : "محتمل بودن عکسها موید این است که همه چیز از بین رفتنی است و واقعیت اساسا قابل دسته بندی نیست. واقعیت به طور خلاصه مجموعه‌ای از قطعات اتفاقی است : رویکردی به شدن تقلیل گرا و بی نهایت وسوسه انگیز به جهان. عکاس با به تصویر کشیدن رابطه نسبتا فخرفروشانه و سرخوشانه خود با واقعیت، که محور و کانون سورئالیسم است، نشان می‌دهد که اصرار او بر اینکه همه چیز واقعی است، تلویحا یعنی آنکه صرف واقعی بودن کفایت نمی‌کند. سورئالیسم با ابراز نارضایتی از واقعیت، نوعی ژست بیگانه‌شدگی به خود می‌گیرد. گویی فقط دیدن واقعیت به صورت یک ابژه، آن طور که در عکس تثبیت می‌شود، آن را واقعا، فراواقعی می‌کند"

عکس خوب فوق کاری است از جناب آقای میری گرامی. با آرزوی موفقیت برای ایشان.

منتقد : نعما م.روشن

محمد جعفری فوتمی
معرفی نویسنده : محمد جعفری فوتمی

در کنار شما هستیم ، تا در اوقات فراغت خود بدور از استرس ها و مشکلات و خستگی ناشی از کار ، به آرامش برسید و لحظاتی شاد را بگذرانید و همچنین با نکاتی ساده مهارت های زندگی خود را بالا ببرید

امتیاز به مطلب
           
نظرات کاربران
ارسال نظر