• قسمت هجدهم - آموزش عکاسی پایه ، هیستوگرام رنگی
قسمت هجدهم - آموزش عکاسی پایه ، هیستوگرام رنگی
1395/01/26 - 19:17:49 // عکاسی // 0 نظر // 1182 بازدید

در دوربين‌هاي جديد، علاوه بر هيستوگرام معمولي، هيستوگرام رنگي نيز نمايش داده مي‌شود. در هيستوگرام‌هاي رنگي کانال‌هاي مختلف رنگ‌هاي اصلي عکس، يعني قرمز، سبز و آبي، جداگانه نمايش داده مي‌شوند. هيستوگرام تک رنگ يا خاکستري معمولي، معمولا در عکس‌هاي رنگي باعث بروز خطا مي‌شود.

هيستوگرام رنگي

در دوربين‌هاي جديد، علاوه بر هيستوگرام معمولي، هيستوگرام رنگي نيز نمايش داده مي‌شود. در هيستوگرام‌هاي رنگي کانال‌هاي مختلف رنگ‌هاي اصلي عکس، يعني قرمز، سبز و آبي، جداگانه نمايش داده مي‌شوند. هيستوگرام تک رنگ يا خاکستري معمولي، معمولا در عکس‌هاي رنگي باعث بروز خطا مي‌شود. يعني در حالي که هيستوگرام تکي نورسنجي را درست نشان مي‌دهد، ولي در يکي از کانال‌هاي رنگي اوراکسپوز يا آندرکسپوز روي داده است.
در دوربين‌هاي قديمي، معمولا هيستوگرام تک رنگ نمايش داده شده بر اساس يک کانال رنگي خاص بود، بنابر اين تنظيم بر اساس اين هيستو‌گرام‌ها هميشه نتيجه خوبي نداشت و گاهي اوقات عکس‌ها از لحاظ رنگي ايراد داشتند. اما در دوربين‌هاي جديد، هيستوگرام رنگي عکس‌ها نمايش داده مي‌شود که ممکن است به صورت سه نمودار مجزا باشد يا به صورت يک نمودار که سه گراف در آن نشان داده شده است.
در تنظيم نور با هيستوگرام هاي رنگي، بايد دقت کنيم که هيچکدام از رنگ‌ها، به صورت عمده از سمت راست يا چپ برش نخورده باشد. ضمنا براي اين که چک کنيم عکس از لحاظ رنگي طبيعي باشد (تراز سفيدي درستي داشته باشد)، بايد از يک کارت سفيد يا خاکستري يک دست، يک عکس بگيريم. اگر نقطه اوج و تجمع هر سه نمودار رنگي در يک منطقه باشد، تنظيم دوربين از لحاظ تراز رنگي خوب است. اگر محل تجمع نمودارهاي در سه کانال رنگي يکسان نباشد و مثلا کانال قرمز بيشتر به سمت راست متمايل باشد، نشان دهنده اين است که عکس از لحاظ تراز سفيدي دچار مشکل است و رنگها طبيعي ثبت نمي‌شوند و رنگ قرمز در عکس غالب است. البته طبيعي است که اگر بخش زيادي از عکس شما را مثلا آسمان تشکيل مي‌دهد، رنگ آبي بيشتر به سمت راست متمايل باشد. اما در عکس‌هاي معمولي که رنگ خاصي به شدت از بقيه بيشتر نيست، محل تجمع نمودارها بايد تقريبا در يک منطقه باشد.

هیستوگرام رنگی
در تصوير سمت چپ، به علت اين که تنظيم بر اساس نمودار تک رنگ انجام شده ناحيه روشن تصوير که انعکاس نور در آن وجود دارد کاملا اوراکسپوز شده است.
در تصوير سمت راست با اصلاح هيستوگرام رنگي، بخصوص اصلاح کانال رنگي قرمز که قبلا اوراکسپوز شده بود، کاملا بافت چوب در ناحيه روشن ديده مي‌شود و اوراکسپوز عکس برطرف شده است.

در اين تمرين مي‌خواهيم عملکرد هيستوگرام دوربين را دقيقا تجربه کنيم.
اگر دوربين شما هيستوگرام زنده دارد آن را فعال کنيد. وگرنه براي هر مرحله يک عکس بگيريد و در مد نمايش عکس دوربين هيستوگرام را بررسي کنيد. اگر به طور معمول هيستوگرام را نمي‌بينيد، احتمالا در منوهاي دوربين بايد آن را فعال کنيد يا در مد نمايش عکس با چرخاندن گردونه انتخاب يا دکمه هاي چند جهتي دوربين، در مد نمايش هيستوگرام وارد شويد.
دوربين را در مد تنظيم نور دستي بگذاريد. ابتدا ايزو را روي ۲۰۰ ثابت کنيد و ديافراگم را روي بازترين حالت بگذاريد. براي تغيير نور فقط از سرعت شاتر استفاده کنيد. اگر نور بسيار کم يا زياد است با تغيير ايزو حالتي را انتخاب کنيد که سرعت شاترها معقول و قابل اجرا باشد. اکنون سرعت شاتر را در حدي تنظيم کنيد که نورسنجي کامل باشد. (يعني نمايشگر نور دوربين درون منظره ياب يا مانيتور نور مناسب را نشان دهد). يک عکس بگيريد. با دو گام سرعت شاتر بالاتر و دو گام پايينتر هم يک عکس بگيريد. در مد نمايش زنده يا در نمايش عکس‌ها هيستوگرام را دقيقا بررسي کنيد و تفاوت عکسها را با تفاوت هيستوگرام‌ها مقايسه کنيد. در شرايط مختلف اين تست را انجام دهيد. در شرايط صحنه‌اي که نورها يکنواخت است. در شرايطي که تضادهاي نوري زيادي در کادر وجود دارد، يعني ناحيه روشن و تيره متضاد در کادر است. در فضاي داخلي با نور مصنوعي و در فضاي خارجي با نور آفتابي و .... سپس بر اساس تجربه همه اين شرايط به سوالات زير پاسخ دهيد:

۱- وقتي عکس شما نوردهي مناسبي دارد وضعيت هيستوگرام چگونه است؟ تجمع نمودار هيستوگرام بيشتر در چه قسمتي از نمودار است (وسط - چپ يا راست)؟
۲- وقتي نوردهي عکس دو گام کمتر است تجمع نمودار نسبت به حالت نرمال به کدام سمت حرکت کرده است.
۳- وقتي نوردهي دو گام بيشتر است وضعيت نمودار چطور است؟
۴- با توجه به تجربه فوق اگر بخواهيد از روي نمودار هيستوگرام در مورد نورسنجي دوربين خود قضاوت کنيد چه حالتي را معمولا در هيستوگرام انتخاب مي‌کنيد؟

1- هنگام نوردهي مناسب تجمع نمودار در وسط خواهد بود

2- نوردهي با دوگام کمتر در سمت چپ تجمع خواهيم داشت

3- نوردهي با دوگام بيشتر تجمع هيستوگرام در سمت راست خواهد بود .

4- تجمع نمودار هيستوگرام در وسط بهترين حالت نوردهي خواهد بود ، البته با توجه به شرايط مي توان انتخاب هاي متفاوتي داشت .

محمد جعفری فوتمی
معرفی نویسنده : محمد جعفری فوتمی

در کنار شما هستیم ، تا در اوقات فراغت خود بدور از استرس ها و مشکلات و خستگی ناشی از کار ، به آرامش برسید و لحظاتی شاد را بگذرانید و همچنین با نکاتی ساده مهارت های زندگی خود را بالا ببرید

امتیاز به مطلب
           
نظرات کاربران
ارسال نظر