• قسمت نوزدهم - آموزش عکاسی پایه ، نورسنجی اتوماتیک
قسمت نوزدهم - آموزش عکاسی پایه ، نورسنجی اتوماتیک
1395/01/28 - 12:21:00 // عکاسی // 0 نظر // 1212 بازدید

در اواسط دهه شصت ميلادي پنتاکس، دوربين‌هاي سري Spotmatic را به بازار عرضه کرد. اين دوربين‌، يک دوربين تک لنز انعکاسي (SLR) بود که ظاهري مدرن داشت و اولين سيستم نورسنج پشت لنز دنيا را در بر داشت.

نورسنجي اتوماتيک

 
  پنتاکستاريخچه
در اواسط دهه شصت ميلادي پنتاکس، دوربين‌هاي سري Spotmatic را به بازار عرضه کرد. اين دوربين‌، يک دوربين تک لنز انعکاسي (SLR) بود که ظاهري مدرن داشت و اولين سيستم نورسنج پشت لنز دنيا را در بر داشت. براي استفاده از اين سيستم عکاس مجبور بود که بصورت دستي ديافراگم را ببندد تا نور را بخواند، هر چند اين سيستم يک نورسنج کامل نبود، ولي براي آن زمان که تنظيم نور دوربين، بخصوص با فيلتر و لنزهاي مختلف، براي عکاسان حرفه‌اي نيز يک مشکل بزرگ بود، يک شاهکار و اختراع بزرگ محسوب مي‌شد.
امروزه هر کس وارد دنياي عکاسي مي‌شود بصورت عادي داراي يک نورسنج ماتريسي پيچيده روي دوربين خود مي‌باشد. ولي به هر حال اين سيستمها بدون خطا نيستند و در شرايط نوري پيچيده نمي‌توانند با دقت و بدون خطا، نورسنجي کنند.

نورسنج چکار مي‌کند؟

 
  نورسنجی


نور سنج فقط يک کار مي‌کند و آن اين است که به شما مي‌گويد که تنظيم نور صحيح براي خاکستري 18 درصد چيست. اين ميزان خاکستري تقريبا همان طيف سبزي چمنها يا رنگ سيمان است. نور سنج‌هايي که امروزه در اکثر دوربين‌ها بکار مي‌روند نور سنج‌هاي انعکاسي هستند. يعني نور انعکاسي از سوژه را اندازه مي‌گيرند. اين روش راه مناسبي براي تعيين نورسنجي است ولي امکان خطا در آن نيز وجود دارد، چون چمن و سيمان معمولا سوژه اصلي ما در عکاسي نيستند!
خوشبختانه در بيشتر موارد ترکيب اجزاء موجود در کادر عکس مثل چمن ها، آسمان، مردم، درختان و صخره‌ها وقتي ميانگين گيري شوند طيف خاکستري در حدود همان 18 درصد دارند. اما بخاطر اين که در بيشتر مواردي که ما عکاسي مي‌کنيم طيف رنگي سوژه‌ها مطابق ميل سازندگان نورسنجها نيست، آنان مجبور شده‌اند که از تکنيکهاي پيچيده و نورسنج‌هاي چند ناحيه‌اي و الگوريتم‌هاي نرم‌افزاري پيچيده براي افزايش دقت و درست کار کردن سيستم نورسنج‌هايشان استفاده کنند.

خطاهاي نورسنج خودکار

مثال معمول براي اشتباه نورسنج‌هاي انعکاسي مثال يک گربه سفيد روي يک تپه زغال سنگ يا يک گربه سفيد در يک محيط پوشيده از برف است. در هر دو حالت اگر حتي از بهترين و پيچيده‌ترين نورسنج ماتريسي نيز استفاده کنيد، نتيجه کارتان يک تصوير بسيار بد نورسنجي شده و داراي نور بسيار کم يا بسيار زياد است. علت اين است که نور سنج گربه سياه و زغال‌ها يا گربه سفيد و برف را بصورت خاکستري 18 درصد مي‌بيند. حتي هوشمندترين الگوريتم‌هاي کامپيوتري نيز هنوز قادر به تشخيص اينکه سوژه چه چيزي است، نيستند و بنابر اين براي هر صحنه تنها نور "درست" را تعيين مي‌کنند نه نور مناسب براي آن صحنه خاص را.
عکاس با تجربه، با دانستن اين مطلب، از جبران نوري براي تصحيح نور سنجي استفاده مي‌کند.
با نورسنجي درست مي‌توان به نتيجه زير رسيد که هم گربه و هم محيط برفي اطرافش تعادل نوري خوبي دارند

نورسنجی

محمد جعفری فوتمی
معرفی نویسنده : محمد جعفری فوتمی

در کنار شما هستیم ، تا در اوقات فراغت خود بدور از استرس ها و مشکلات و خستگی ناشی از کار ، به آرامش برسید و لحظاتی شاد را بگذرانید و همچنین با نکاتی ساده مهارت های زندگی خود را بالا ببرید

امتیاز به مطلب
           
نظرات کاربران
ارسال نظر