• قسمت بیستم - آموزش عکاسی پایه ، انواع نورسنجی
قسمت بیستم - آموزش عکاسی پایه ، انواع نورسنجی
1395/01/28 - 12:26:08 // عکاسی // 1 نظر // 1311 بازدید

تمام دوربين هاي ديجيتال يک حالت کاملا اتوماتيک تنظيم نور دارند که به کاربر امکان مي‌دهد به راحتي سوژه خود را انتخاب کرده و در کادر قرار دهد و عکس بگيرد. بسياري از دوربين‌هاي ديجيتال، براي تعيين تنظيم نور مناسب از سيستم اندازه گيري نور در مرکز تصويراستفاده مي‌کنند.

انواع نورسنجي

تمام دوربين هاي ديجيتال يک حالت کاملا اتوماتيک تنظيم نور دارند که به کاربر امکان مي‌دهد به راحتي سوژه خود را انتخاب کرده و در کادر قرار دهد و عکس بگيرد. بسياري از دوربين‌هاي ديجيتال، براي تعيين تنظيم نور مناسب از سيستم اندازه گيري نور در مرکز تصويراستفاده مي‌کنند. در بسياري از شرايط اين تنظيم خوب کار مي‌کند، ولي در بعضي از شرايط نوردهي، ممکن است اين سيستم عکسهاي ضعيفي از لحاظ نوردهي ايجاد نمايد.
اگر صحنه اي که از آن عکس گرفته مي‌شود داراي مناطق تيره و تاريک باشد، مثل يک روز آفتابي درخشان در زير سايه درخت که اجسام داراي نقاط سايه و روشن زيادي است، معمولا استفاده از سيستم نوردهي در مرکز، يا باعث نور زياد در بخشهاي روشن و يا نور کم در بخشهاي تيره مي‌شود.
بعضي از دوربين هاي ديجيتال داراي سيستم اندازه گيري نور ماتريسي مي‌باشند که صحنه را به چند ناحيه تقسيم کرده براي هر ناحيه بطور جداگانه نورسنجي مي‌کنند. اين کار تصويري به دست مي‌دهد که داراي نور متعادلي است.
نورسنجي نقطه اي نيز يکي ديگر از روشهاي نور سنجي است که در بعضي از دوربينهاي ديجيتال، بصورت اختياري قرار داده مي‌شود. در اين روش، نور سنجي در يک بخش کوچک و معين در مرکز تصوير انجام مي‌شود و به کاربر اجازه مي‌دهد که روي ناحيه مشخصي از صحنه نور سنجي انجام دهد.

مدهاي عکاسي خودکار دوربين، معمولا تنظيم هاي اوليه نورسنجي را اتوماتيک نگه مي‌دارند و تنظيم هاي دستي براي ساير انتخاب هاي دوربين فراهم مي‌کنند.
بعضي از دوربين‌ها مد اولويت ديافراگم (با علامت A يا Av) يا اولويت شاتر (با علامت s) را به عنوان مد دستي در اختيار کاربر مي‌گذارند که کاربر مي‌تواند درجه ديافراگم f (در حالت اولويت ديافراگم) يا سرعت شاتر(در حالت اولويت شاتر) را تنظيم کند، سپس دوربين بر اساس انتخاب کاربر، پارامترديگر را به گونه‌اي محاسبه کرده و تنظيم مي‌کند که نورسنجي درست حاصل شود.


نورسنجها در چند نوع مختلف وجود دارند، اما در مورد دوربين‌هاي ديجيتال مي توان آنها را به دو دسته کلي تقسيم نمود:

· آنهايي که نور رسيده به سنسور تصوير را اندازه مي‌گيرند.

· آنهايي که نور وارد شده به خود دوربين را بر اساس اين معيار که چقدر به لنز نزديک مي‌باشند، اندازه‌گيري مي‌کنند.

از اين دو سيستم، سيستم اولي پيچيده تر و دقيق‌تر است.

 
  ttl


نورسنجي از ميان لنز TTL


بيشتر دوربين هاي ديجيتال، از نورسنجي مرسوم به TTL استفاده مي‌کنند. TTL مخفف عبارت “Through The Lens” به معني “از ميان لنز” بوده و به معني اين است که همان نوري را که از لنز عبور نموده و به سنسور دوربين مي‌رسد، اندازه‌گيري مي‌کند. اين اندازه گيري مي تواند به چند طريق انجام شود که معمول‌ترين آنها عبارتست از:

· متوسط گيري مرکزي (Center-Weighted)

· نورسنجي چند ناحيه اي يا ماتريسي (Segmented)

· نورسنجي نقطه‌اي (Spot Metering).

تفاوت اين روشها در اين است که نور موجود در کادر تصوير را چگونه اندازه گيري مي‌کنند. در عکسهاي معمولي، بيشتر دوربين‌ها بر اساس روش متوسط‌گيري مرکزي يا چند ناحيه‌اي نورسنجي مي‌کنند که در هر دو روش اندازه گيري نور به گونه اي انجام مي‌شود که تقريبا براي کل کادر مناسب باشد. نورسنجي نقطه‌اي معمولا براي کاربردهاي خاص که نياز به اندازه‌گيري نور در يک نقطه بخصوص از کادر مي‌باشد و بقيه کادر اهميت زيادي ندارد، مناسب است.

محمد جعفری فوتمی
معرفی نویسنده : محمد جعفری فوتمی

در کنار شما هستیم ، تا در اوقات فراغت خود بدور از استرس ها و مشکلات و خستگی ناشی از کار ، به آرامش برسید و لحظاتی شاد را بگذرانید و همچنین با نکاتی ساده مهارت های زندگی خود را بالا ببرید

امتیاز به مطلب
           
نظرات کاربران
  • فاطی
    1396/07/11 - 21:06:28

    0
    0
    اسم انواع نور سنج رو میشه جدا بنویسید تا یکی یکی یاد بگیریم تشکر
ارسال نظر